مسئولیت شرکا در شرکت سهامی خاص

مسئولیت شرکا در شرکت سهامی خاص

مسئولیت شرکا در شرکت سهامی خاص

شرکت‌های سهامی خاص، شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است. در این مقاله به مسئولیت شرکا در شرکت سهامی خاص پرداخته شده است.

مسئولیت شرکت‌های سهامی خاص، بر عهده هیأت مدیره شرکت است و مسئولیت مدیران این شرکت به گونه‌ای است که به تنهایی شرکت را اداره می‌کنند و حتی سهام‌داران شرکت نیز حق دخالت در تصمیم‌گیری‌های شرکت را ندارند.

 میزان مسئولیت شرکا در شرکت سهامی خاص

براساس ماده 118 قانون تأسیس شرکت‌ها (قانون تجارت) به هیأت مدیره شرکت‌های سهامی خاص اختیار تام داده شده است و در نظر گرفته شده است اشخاص طرف حساب چه حق و حقوقی دارند؟ تنها با اساسنامه شرکت و مجمعی با عنوان مجمع عمومی حدود اختیارات مدیران محدود می‌شود و اشخاص ثالت در این زمینه نقش بسزایی ندارند.

در صورتی که به هر دلیلی هیأت مدیره اقدام به اخذ تصمیمی نادرست نماید که منجر به ضرر و خسارت به شرکت و سهامدارا شود، سهامداران می‌توانند با ارائه مدرک معتبر و پس از ثابت کردن قصور هیأت مدیره خواستار جبران خسارات و ضرر و زیان شوند.

در شرکت‌های سهامی خاص میزان مسئولیت هر یک از شرکا به اندازه مبلغ اسمی سهام خود می‌باشد.

میزان مسئولیت هیأت مدیره و سهامداران در شرکت سهامی خاص

همانطور که در بالا ذکر شد، مسئولیت صاحبان سهام که نباید تعداد آنها از سه نفر کمتر باشد، محدود به سهام آنهاست و در صورتی که سرمایه شرکت از مبلغ مقرر کمتر گردد، شرکا موظف هستند تا طی یکسال سرمایه از دست رفته را جبران کند و یا شرکت سهامی خاص را به نوع دیگری از شرکت سهامی و تضامنی تبدیل نماید.

هیأت مدیره مسئولیت انجام مسائل حقوقی شرکت در چارچوب قوانین تجارت را برعهده دارد

پرداخت بدهی شرکت سهامی خاص برعهده چه کسی است؟

از دید قانون مالیات مستقیم مسئولیت بدهی مالیاتی هر شرکتی با آخرین مدیران آن می‌باشد از دید قانون تجارت این بدهی برعهده دیگر سهامداران و یا مدیران قبلی نخواهد بود. پس با توجه به اینکه سهام هرکس در شرکت سهامی خاص براساس آورده‌ی خود است، مسئولیتی در قبال بدهی‌ها نخواهند داشت، اما براساس ماده 1 لایحه قانونی تجارت، اشخاص حقوقی و سهامداران در شرکت‌های سهامی خاص، برای پرداخت بدهی تنها تا مبلغ اسمی سهام خود مسئولیت خواهند داشت، و بیشتر از آن مسئولیت نخواهد داشت.

علاوه بر بدهی‌های معمول شرکت سهامی خاص، بدهی‌های مالیاتی شرکت نیز وجود دارد که پرداخت این بدهی برعهده شرکت بوده و بایستی از محل وجوه و دارایی‌های شرکت پرداخت شود.

 

سوالات متداول

✅ مسئولیت بازرس چیست ؟

طبق ماده 154 لایحه ی اصلاحیه قانون تجارت در مقابل شرکت و اشخاص ثالث مسئول می باشند.

✅میزان مسئولیت افراد در شرکت سهامی خاص چیست ؟

در شرکت‌های سهامی خاص میزان مسئولیت هر یک از شرکا به اندازه مبلغ اسمی سهام خود می‌باشد.

✅ آیا می‌توان شماره ثبت شرکت سهامی خاص را از اداره ثبت استعلام کرد ؟

تنها در صورتی که سهامدار شرکت باشید می توانید شماره ثبت شرکت خود را از اداره ثبت شرکت ها بگیرید ، اما با وارد نمودن نام شرکت در سامانه شناسه ملی یا سامامه روزنامه رسمی می توانید شماره ثبت را مشاهده نمایید.

2.7/5 - (3 امتیاز)
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین رای
پاسخ ها
مشاهده همه نظرات
fizi
fizi
9 ماه ها گذشته

سلام!از دید مالیات مستقیم مسئولیت بدهی با اخرین مدیران ان می باشد یا بدوران مدیریت هم اگر از شرکت سهامی خاص خارج شده باشند مسئولند؟

1
0
لطفا دیدگاهی بگذاریدx
مشاوره رایگان ☎️ کلیک کنید!