مشاوره و راهنمای تخصصی ثبت طرح صنعتی 1403

راهنمای ثبت طرح صنعتی و یا بسته بندی کالا توسط وکلای متخصص قوانین جدید 1403

ثبت طرح صنعتی چیست ؟ 

ثبت طرح صنعتی ، هرنوع طرح سه بعدی و یا ترکیبی از رنگ و شکل که یک محصول را از محصول دیگر از نظر شکل ظاهری متمایز نماید را طرح صنعتی گویند. مثال : بطری شیشه آب معدنی ، جعبه دستمال کاغذی ، انواع مبلمان و … .

آیا می دانید …؟!

 • با ثبت طرح صنعتی خود هیچکس در خاک جمهوری اسلامی ایران حق تولید ، واردات و توزیع طرح ثبت شده شما راندارد  ؟!!
  یکی از قوی ترین قوانین جاری کپی رایت ، ثبت طرح صنعتی برای تولید کنندگان و طراحان صنعتی و وارد کنندگان در ایران می باشد !!
 • طبق ماده 28 قانون مالکیت فکری و طرح های صنعتی تولید ، فروش ، واردات محصول ثبت شده بدون اجازه مالک قابل که حقوق آن را نقض کرده و مالک میتواند در دادگاه اقامه دعوی نماید و خسارات ناشی را جبران نماید .

راهنمای تخصصی ثبت طرح صنعتی در ایران 1403

 

 

 

قبل از انقلاب صنعتی، کالاها در کارگاه های تولیدی توسط سازنده ها تزئین می شدند. و خصوصیات ظاهری آن ها بصورت دستی شکل می گرفت. اما با گذشت زمان ، ماشین آلات صنعتی وارد عرصه تولید شدند و بدین صورت، کالاها و محصولات با تیراژ بالا و صورت ماشینی زده می شدند و انقلاب صنعتی شکل گرفت .

بعلت تعداد بالای محصولات، توجه به تزئینات و خصوصیات ظاهری کالاها نادید گرفته شد. و اینگونه بین تولید کنندگان صنعتی و سنتی، اختلاف بالا گرفت. به همین جهت، تولید کنندگان صنعتی شروع به استخدام طراحان و هنرمندان کردند و کم کم علاوه بر توجه به کارکرد و کیفیت کالاها، خصوصیات ظاهری و بسته بندی آن ها نیز مورد توجه قرار گرفت و بین تولید کنندگان و طراحان رقابت چشم گیری شکل گرفت.

این روند تا به امروزه ادامه دارد. با این تفاوت که امروزه زمان نقش مهمی در ثبت طرح صنعتی شما دارد. و همینطور یک کالا، بدون خصوصیات ظاهری و ماهیت زیبایی آن صرفا با ویژگی های فنی و عملکردی تحت حمایت قانونی نمی باشد و در اینجا اهمیت طرح صنعتی برای همه آشکار می شود.

اما بطور کلی ، یک طرح صنعتی چیست ؟

خصوصیات ظاهری و ساختاری یک کالا و تزئینات به کار رفته در آن به واسطه یک فرآیند صنعتی یا حتی نوع بسته بندی جدید و مبتکرانه ، طرح صنعتی نام دارد. یعنی شما با ابتکار و خلاقیت خود، طراحی کرده و آن را به ثبت می رسانید. باید توجه داشت که این خصوصیات، از قبل در کالای دیگری نبوده باشد و کاملا جدید و خلاقانه باشد. اما

زمان در این مسئله نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

اگر طرح جدیدی برای محصولات و کالاهای خود انتخاب کرده اید، قبل از آن که کسی دیگر آن را به ثبت برساند، سریعا اقدام به ثبت آن کنید. چرا که با دیرکرد خود، امکان ثبت طرحی مشابه و یا حتی طرحی دقیقا همانند طرح خودتان، به دیگران می دهید.

 

برای درک بهتر طرح صنعتی، موارد زیر را در نظر بگیرید :

 • ویژگی های سه بعدی یک طرح مثل شکل و ساختار ظاهری آن کالا
 • ویژگی های دو بعدی طرح مثل تزئینات، خطوط و یا رنگ های به کار رفته در یک کالا
 • مجموع و ترکیب دو مورد بالا
ثبت طرح صنعتی

علم و خلاقیت خود را جدی بگیرید و ثبت آن را به ما بسپارید.

برای یک طرح صنعتی، محدودیتی در زمینه و طبقات ندارید.

در هر زمینه ای که مایل باشید، می توانید طرح جدید خود را ارائه دهید.

محصولات صنعتی، اداری، خانگی ، ورزشی ، برقی، ابزار های فنی و پزشکی ،آرایش و بهداشتی ، صنایع دستی، اسباب بازی ، مبلمان اداری ، ظروف آشپزخانه و پلاستیکی و فلزی، خودرو و قطعات آن، اقلام تزئینی ، منسوجات ، فرش و لباس و بسته بندی محصولات همه و همه می توانند در طبقات طرح صنعتی قرار بگیرند.

توجه به ظاهر یک کالا و سعی در بهبود و بکاربری خلاقیت در آن، عامل کلیدی برای جذب مشتریان بوده و حتی سرعت فروش آن کالا را بالا می برد.

انحصار بفرد بودن یک طرح، می تواند موفقیت همیشگی یک محصول را در پی داشته باشد. اما همانطور که در قبل اشاره شد، باید سریع عمل کرده و طرح خود را به ثبت برسانید. که موسسه ما با سرعت عمل بالا و همچنین تجارب بسیار، نقش خود را در این مرحله ایفا می کند.

اگر طرح و یا بسته بندی خاص و جدیدی مد نظر دارید، باید قبل از ارائه و عرضه آن به بازار، نسبت به ثبت آن اقدام کنید.

با این کار، امکان کپی برداری و تقلید آن طرح را از اشخاص ثالث می گیرید. و پس از ثبت آن در اداره کل مالکیت صنعتی، از حق انحصاری برای جلوگیری از این موارد و مشکلات برخوردار خواهید شد.

 

در طراحی خود باید توجه داشته باشید که :

   • طرحی با ایده کاملا مبتکرانه، خلاقانه و نو باشد.
   • شامل نماد،علامت و یا نشانه ای رسمی نباشد
   • مطابق اصول و قوانین جامعه باشد و با نظم عمومی در تضاد نباشد.
   • در امتداد کارکرد و فعالیت فنی باشد. در غیر اینصورت فقط طرح نامیده می شود نه طرح صنعتی و حتما به ظاهر هم توجه شود در غیر اینصورت فقط یک طرح فنی می باشد.

توجه داشته باشید که اگر قبل از تسلیم اظهارنامه خود به اداره ثبت مالکیت صنعتی ، طرح خود را ارائه و پخش کنید، اداره آن را مورد تایید قرار نداده و ثبت نخواهد. کرد لذا بمنظور ایجاد هرگونه مشکل، حتما با مشاورین و متخصصین ما در این طمینه مشاوره داشته باشید.

یک طرح صنعتی باید بطوری طراحی شود. که در جاهای دیگر هم آن را ساخت در غیر اینصورت مورد تایید اداره ثبت مالکیت صنعتی قرار نخواهد گرفت.

در هنگام طراحی دقت داشته باشید. که تمامی بخش های آن دارای عملکرد ،مفهوم و شکلی ثابت باشند و هر کدام بصورت تنها نیز معنی و مفهوم داشته باشند. همچنین توجه داشته باشید که طرح هایی که وابسته به الکتریسیته باشند و نظیر آن بطور عینی در طبیعت وجود داشته باشند، به هیچ عنوان مورد تایید و حمایت قرار نخواهند گرفت.

شما پس از طراحی طرح صنعتی خود، آن را به همراه تمامی توضیحات و شرح آن، به ما تحویل می دهید.همچنین نمونه ای از آن را در اختیار ما قرار داده تا عکس های سه بعدی و صنعتی از آن طرح گرفته شود.سپس ما طی مراحا اداری و ثبتی، با اظهارنامه ای شامل رسم و ویژگی های محصول، ثبت نام شما را انجام می دهیم.

و اما می دانید برای ثبت یک طرح صنعتی چه مدارکی را باید در اختیار ما قرار دهید؟

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی

مدارک اولیه جهت ارائه عبارتند از :

 • شناسنامه و کارت ملی متقاضی ( درصورتیکه مایل به ثبت طرح صنعتی بصورت حقوقی و یا شرکتی می باشید، آگهی تاسیس و روزنامه آخرین تغییرات و مدارک شناسایی دارنده حق امضا مورد نیاز می باشد) .
 • پنج نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی سه بعدی (در صورت سه بعدی بودن طرح) و یا دو بعدی(در صورت دو بعدی بودن طرح) از همه جوانب آن. شرح و توصیف کامل طرح صنعتی با جزئیات. 

در واقع ، طبق ماده 28 قانون ثبت اختراعات،حقوق ناشي از ثبت طرح صنعتي ، مدت اعتبار و تمديد آن به شرح زير است :

الف ـ بهره برداري از هر طرح صنعتي كه در ايران ثبت شده باشد، توسط اشخاص ، مشروط به موافقت مالك آن است .

ب ـ بهره برداري از يك طرح صنعتي ثبت شده عبارت است از: ساخت ، فروش و وارد كردن اقلام حاوي آن طرح صنعتي .

ج ـ مالك طرح صنعتي ثبت شده ، مي تواند عليه شخصي كه بدون موافقت او افعال مذكور در بند (ب ) اين ماده را انجام دهد. يا مرتكب عملي شود كه عادتاً موجبات تجاوز آينده را فراهم آورد، در دادگاه اقامه دعوي نمايد.

د ـ مدت اعتبار طرح صنعتي پنج سال از تاريخ تسليم اظهارنامه ثبت آن خواهد بود. اين مدت را مي توان براي دو دوره پنجساله متوالي ديگر پس از پرداخت هزينه مربوط تمديد نمود. پس از انقضاء هر دوره كه از پايان دوره شروع مي شود، يك مهلت شش ماهه براي پرداخت هزينه تمديد گرديده و همچنين جريمه تأخير در نظر گرفته خواهد شد.

اخذ کارت بازرگانی

کارت بازرگانی به کارتی گفته میشود. که شخص یا شرکت توسط آن تاجر شناخته و برای تجارت (واردات و صادرات ) میتواند به صورت رسمی  کار تجارت خود را انجام و ثبت سفارش دهند . در ایران 5 نوع کارت بازرگانی وجود دارد. که آنها را با توجه به کاربرد هایشان طبقه بندی میکنیم ، کارت بازرگانی تجاری معمولا اکثر کارت های بازرگانی تجاری هستند و از آن برای ثبت سفارش ، ترخیص کالا ، صادرات و واردات کالا استفاده می شود .

ثبت شرکت در انگلستان

انگلستان نسبت به سایر کشورها، قوانین ساده تر و سختگیری های کمتری در زمینه ثبتی و حقوقی دارد به همین علت یکی از 5 کشور اول جهان در انجام امور بازرگانی می باشد. شرایط خوب این کشور برای ثبت شرکت، این امکان را به سرمایه داران داخلی و خارجی می دهد که با صرف کمترین زمان ممکن، شرکت خود را ثبت نمایند.

تغییرات شرکت

تغییرات می تواند به صورت تغییر اقامتگاه شرکت ،موضوع شرکت،هیئت مدیره شرکت،میزان سهام یا سهم الشرکه اعضا و شرکاء میزان سرمایه شرکت و… باشد. شرکت های مسئولیت محدود : جهت تعیین مدیران مجمع عموی عادی  تشکیل می شود جهت تشکیل ای مجمع 51% سهام و اکثریت عددی بایستی حضور داشته باشد.جهت تغییرات در مورد اساسنامه از قبیل موضوع، نام شرکت،اقامتگاه شرکت و….. مجمع عمومی …

3/5 - (1 امتیاز)