مزایای شرکت سهامی عام

مزایای شرکت سهامی عام

مزایای شرکت سهامی عام

شرکت‌های سهامی عام به موجب قانون تجارت چنین تعریف شده اند: شرکت‌هایی که سرمایه خود را از طریق فروش سهام خود به مردم به دست می‌آورند، و درصدی از سهام در دست مردم و درصدی در دست مسئولین شرکت هست، شرکت‌های سهامی عام خوانده می‌شوند. در این شرکت‌ها میزان سهام هر کس به اندازه مبلغ اسمی سهام فرد می‌باشد،این شرکت‌ها مزایای متعددی پس از ثبت ب همراه دارند، به همین سبب در این مقاله به مزایای شرکت سهامی عام پرداخته شده است.

برای افزایش سرمایه در شرکت‌های سهامی عام نیازمند است تا در اداره ثبت شرکت‌ها افراد به تهیه مقدمات و بایگانی آگهی عرضه سهام اقدام نمایند.

محاسن شرکت سهامی عام

شرکت‌های سهامی اعم از عام و خاص، مزایای متعددی دارند که بسیاری از افراد به سبب همین مزایا اقدام به خرید سهام شرکت‌های مختلف می‌نمایند. از جمله مزایای شرکت سهامی عام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. نقل و انتقال سهام به سادگی انجام می‌شود
  2. جمع‌آوری سرمایه‌های اندک برای شروع یک کار بزرگ
  3. محدودیت مسئولیت سهامداران در شرکت‌های سهامی عام
  4. تداوم و موجودیت شرکت‌های سهامی عام
  5. تعیین هیأت مدیره در شرکت‌های سهامی عام

در ذیل به شرح هر یک از موارد فوق پرداخته شده است:

سهولت در نقل و انتقال شرکت سهامی عام

به سبب اینکه شرکت‌های سهامی عام به قطعات کوچکی تقسیم می‌شوند و این قطعات با عنوان سهام امکان نقل و انتقال ساده‌ای را به همراه دارد.

تجمیع سرمایه اندک برای انجام فعالیت تجاری بزرگ

بسیاری از افراد به دلیل نداشتن توانایی مالی زیاد در ابتدای کار، نمی‌توانند به فعالیت‌های بزرگ تجاری اقدام کنند به همین سبب، شرکت‌های سهامی عام گزینه‌ مناسبی هستند تا اشخاص از طریق انتقال سهام به افراد و دریافت هزینه از آنها، به فعالیت‌های تجاری بزرگ دست بزنند.

محدودیت مسئولیت سهامداران در شرکت‌های سهامی عام

با توجه به اینکه میزان مسئولیت افراد در شرکت‌های سهامی عام براساس مبلغ اسمی سهامشان می‌باشد و بیشتر از آن مسئولیتی ندارند، به همین سبب این مورد می‌تواند یکی از ویژگی‌های مثبت این شرکت‌ها برای موسسان و سهامداران باشد.

تداوم و موجودیت شرکت‌های سهامی عام

با توجه به اینکه شخصیت‌های حقوقی یک شرکت از خود شرکت مستقل هستند، در صورتی که یکی از اشخاص حقوقی اقدام به ترک شرکت نماید، شرکت سهامی عام همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

تعیین هیأت مدیره در شرکت‌های سهامی عام

به موجب ماده 170 قانون تجارت شرکت سهامی به وسیله یک هیئت مدیره که از طریق صاحبان سهام انتخاب شده‌اند اداره می‌گردد، سهامداران در انتخاب هیأت مدیره می‌تواند نظر دهند و به اتفاق آراء هیئت مدیره را انتخاب نمایند.

معایب شرکت‌های سهامی عام

هر معقوله‌ای دو وجهه مثبت و منفی دارد، شرکت‌های سهامی عام نیز از این موضوع مستثنی نیست. در کنار مزایای شرکت سهامی عام بایستی به برخی معایب این شرکت‌ها نیز بپردازیم:

1-وجود مقررات بسیار برای شرکت‌های سهامی عام: اعمال مقررات برای اینگونه شرکت‌ها دشواری‌های بیشتری نسبت به شرکت‌های دیگر دارد، به سبب شرایط متفاوت مالیاتی، تقسیم سود و زیان و … در شرکت سهامی، قوانین اعمال شده برای آن نیز با سختگیری‌های بیشتری اعمال می‌شود.

2- وجود مالیات مضاعف برای شرکت‌های سهامی عام: شرکت‌های سهامی به سبب وجود کنترل‌های قانونی که در بالا نیز به آن اشاره شد و همچنین براساس قوانین تجارت اشخاص بایستی در ابتدا 10 درصد از درآمد مشمولین مالیات به عنوان مالیات برای شرکت محاسبه می‌شود و سپس در مواقع مختلف، با هدف ثبت عملیات حسابداری و ارائه گزارش‌های مالی منطبق با واقعیت صورت خواهد گرفت.

درصورتی که اظهارنامه مالیاتی این شرکت‌ها از طرف سازمان مربوطه تأیید نگردد، اثر نامطلوبی بر اعتبار و ارزش سهام شرکت مذکور وارد خواهد شد.

سوالات متداول

✅مزایای شرکت سهامی عام چیست ؟

نقل و انتقال سهام به سادگی انجام می‌شود، جمع‌آوری سرمایه‌های اندک برای شروع یک کار بزرگ، محدودیت مسئولیت سهامداران در شرکت‌های سهامی عام، تداوم و موجودیت شرکت‌های سهامی عام، تعیین هیأت مدیره در شرکت‌های سهامی عام .

✅حداقل سرمایه برای شروع و تأسیس شرکت سهامی عام چقدر است ؟

پانصد هزار تومان .

✅سهام شرکت‌های سهامی عام قابل فروش است ؟

بله سهام شرکت‌های سهامی عام از طریق بورس قابل فروش و نقل و انتقال است .

1/5 - (2 امتیاز)
guest
0 Comments
پاسخ ها
مشاهده همه نظرات
0
لطفا دیدگاهی بگذاریدx
مشاوره رایگان ☎️ کلیک کنید!