مدارک لازم ثبت شرکت سهامی خاص

مدارک لازم ثبت شرکت سهامی خاص

مدارک لازم ثبت شرکت سهامی خاص

برای ثبت شرکت سهامی خاص ،اشخاص حقیقی و حقوقی در مراحل ثبت شرکت بایستی مدارک لازم ثبت شرکت سهامی خاص را در سامانه مربوط به اداره ثبت شرکتها بارگذاری نمایند، برخی از این این مدارک شامل فرم های ثبت شرکت سهامی خاص هستند، که در ادامه به توضیح آنها پرداخته شده است.

شرکت سهامی خاص چیست؟

شرکت سهامی خاص ، در زمره شرکت‌های بازرگانی بوده و با ثبت به عنوان شرکت‌های تجاری شناخته می‌شوند، این شرکت‌ها برخلاف شرکت‌های سهامی عام، کلیه سرمایه مورد نیاز خود را از طریق موسسان تأمین می‌کنند و واگذاری و فروش سهام به مردم در اینگونه شرکت‌ها امکان پذیر نیست. میزان سهام هر کس به اندازه مبلغ اسمی سهام فرد می‌باشد، برای مثال فردی که 2 میلیون تومان در شرکت سرمایه آورده است دو سهم و فردی که 5 میلیون تومان سرمایه گذاری کرده است، 5 سهم دارد.

حداقل سرمایه برای شروع و ثبت شرکت سهامی خاص، مبلغ یکصد هزار تومان می‌باشد و تعداد سهامداران و مدیران برای ثبت شرکت بایستی حداقل 3 نفر باشد. از آنجا که سهام شرکت‌های سهامی خاص بی‌نام است، نقل و انتقال آن با سهولت بیشتری انجام می‌شود.

مدارک لازم ثبت شرکت سهامی خاص

  • ارائه دو برگ اظهارنامه شرکت سهامی خاص و تکمیل آن و امضاء ذیل اظهارنامه توسط کلیه سهامداران .
  • ارائه دو جلد اساسنامه شرکت سهام خاص و امضاء ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه سهامداران .
  • ارائه دو نسخه صورت جلسه مجمع عمومی مؤسسین که به امضاء سهامداران و بازرسین رسیده باشد .
  • ارائه دو نسخه صورت جلسه هیئت مدیره که به امضاء مدیران منتخب مجمع رسیده باشد.
  • ارائه فتوکپی شناسنامه کلیه سهامداران و بازرسین برابر اصل شود .
  • ارائه گواهی پرداخت حداقل 35% سرمایه شرکت از بانکی که حساب شرکت در شرف تاسیس در آنجا باز شده است .

تذکر: در صورتی که مقداری از سرمایه شرکت آورده غیر نقدی باشد (اموال منقول و غیرمنقول) ارائه تقویم نامه کارشناس رسمی دادگستری الزامی است و در صورتی که اموال غیر منقول جزء سرمایه شرکت قرارداده شود ارائه اصل سند مالکیت ضروری است .

  • ارائه مجوز در صورت نیاز بنا به اعلام کارشناس اداره ثبت شرکتها
  • کپی کارت ملی

توجه: کلیه شرکتهای سهامی خاص موظفند یک جلد دفتر سهام جهت ثبت سهام شرکت تهیه نمایند و تغییرات سهام نیز طبق مقررات در آن ثبت گردد.

در صورتی که برای تهیه مدارک خود با هرگونه مشکل و یا سوالی رو به رو هستید می‌توانید از کارشناسان و مشاوران آرمانی ثبت راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

فرم ثبت شرکت سهامی خاص

با توجه به موارد ذکر شده در بالا، از مدارکی که بایستی توسط موسسان شرکت‌های سهامی خاص تکمیل گردد، می‌توان به فرم‌های ثبت شرکت سهامی خاص اشاره نمود، این فرم‌ها شامل:

اساسنامه سهامی خاص: این اساسنامه شامل 63 ماده است و بایستی پس از تکمیل اساسنامه دو نسخه از آن را ارائه دهند.

اظهارنامه سهامی خاص: این اظهارنامه 13 موضوع را شامل می‌شود و افراد بایستی آن را تکمیل و دو نسخه از آن را ارائه دهند.

صورتجلسه هیأت مدیره: صورتجلسه هیأت مدیره در خصوص تعیین سمت و دارندگان امضاء مجاز در شرکت سهامی خاص بوده و پس از تکمیل بایستی دو نسخه از آن ارائه گردد.

صورتجلسه مجمع عمومی: برای انتخاب مدیران و بازرسین روزنامه و تصویب تراز در شرکت های سهامی خاص انجام می‌شود و بایستی به امضا سهامداران و بازرسین رسیده و دو نسخه از آن ارائه گردد.

سوالات متداول

1- برای ثبت شرکت سهامی خاص چه مدارکی لازم است ؟

دو برگ اظهارنامه شرکت سهامی خاص،تکمیل آن و امضاء ذیل اظهارنامه توسط کلیه ی سهامداران، دو جلد اساسنامه شرکت سهامی خاص که ذیل تمام صفحات آن به امضاء کلیه ی سهامداران رسیده باشد، دو نسخه صورت جلسه مجمع عمومی موسسین که به امضاء سهامداران و بازرسین رسیده باشد، دو نسخه صورت جلسه هیئت مدیره که به امضاء مدیران منتخب مجمع رسیده باشد، فتوکپی شناسنامه کلیه سهامداران و بازرسین برابر اصل شود .

2- تفاوت بازرس اصلی و بازرس علی البدل در شرکت سهامی خاص چیست ؟

در واقع ، بازرس علی البدل بازرس جایگزین است و در صورتی که بازرس اصلی فوت کند یا در صورت استعفا یا سلب شرایط از او ، وظایف او را بازرس علی البدل انجام می دهد .

3- دارا بودن سوء پیشینه ، چه تاثیری در ثبت شرکت دارد ؟

دارا بودن سوء پیشینه اشخاص مانعی جهت ثبت شرکت نیست فقط نمی توانند جزء هیات مدیره ، مدیر عامل و یا بازرسین شرکت باشند .

به این مطلب رای دهید.
guest
0 Comments
پاسخ ها
مشاهده همه نظرات
0
لطفا دیدگاهی بگذاریدx
()
x
مشاوره رایگان ☎️ کلیک کنید!