مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی عام

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی عام

مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی عام

بسیاری از افراد هنگام ثبت شرکت سهامی عام نمی‌دانند بایستی چه مدارکی را فراهم نمایند و هر یک از مدارک را چگونه تهیه نمایند، به همین سبب در این مقاله به مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی عام پرداخته شده است.

شرکت‌های سهامی عام به موجب قانون تجارت چنین تعریف شده اند:  شرکت‌هایی که سرمایه خود را از طریق فروش سهام خود به مردم به دست می‌آورند، و درصدی از سهام در دست مردم و درصدی در دست مسئولین شرکت هست، شرکت‌های سهامی عام خوانده می‌شوند. در این شرکت‌ها میزان سهام هر کس به اندازه مبلغ اسمی سهام فرد می‌باشد.

شرکت سهامی عام از کامل‌ترین نوع شرکت می‌باشد و در این شرکت‌ها حداقل مبلغ برای سرمایه‌گذاری نباید از 500 هزار تومان کمتر باشد.

مدارک ثبت شرکت سهامی عام

برای ثبت شرکت سهامی عام در دو مرحله افراد بایستی مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی عام را که به شرح زیر می‌باشد ارائه دهند:

 1. ارائه دو نسخه طرح اعلامیه پذیره نویسی امضا شده توسط کل موسسین
 2. ارائه کپی برابر اصل مدارک احراز هویت موسسین
 3. ارائه دو نسخه اظهارنامه
 4. ارائه گواهی بانکی برای پرداخت حداقل 35 درصد سرمایه شرکت
 5. ارائه دو نسخه اساسنامه
 6. ارائه فرم ثبت‌نام به ترتیب اولویت نام‌های پیشنهادی
 7. ارائه اصل مجوز اولیه اخذ شده از سازمان بورس و اوراق بهادار
 8. ارائه فیش واریزی مورد نیاز (مبلغ ثبت نام)
 9. ارائه دو نسخه صورتجلسه هیئت مدیره
 10. ارائه دو نسخه از صورتجلسه مجع عمومی موسسین متضمن، انتخاب بازرسان و روزنامه‌های کثیر الانتشار و تصویب اساسنامه تعیین اعضای هیئت مدیره همگی
 11. اخذ و ارائه مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار 

ممکن است بسیاری از افراد که در مراحل ثبت شرکت سهامی عام هستند، با بسیاری از مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی عام ، آشنایی نداشته باشند. به همین سبب در ذیل شرح کاملی از هر یک از مدارک داده شده است: 

طرح اعلامیه پذیره نویسی

با استفاده از اعلامیه پذیره نویسی اشخاصی که خواهان سرمایه‌گذاری در شرکت سهامی عام مربوطه با توجه به شرایطی که موسسین آن در نظر گرفته‌اند، فراخوانده می‌شوند و با توجه به پیشینه خود، به بانک مراجعه کرده و حداقل 35 درصد از سرمایه را نقداً پرداخت و سهام شرکت را خریداری می‌کنند و رسید خود را دریافت می‌کنند.

اظهارنامه

اظهارنامه برای ثبت شرکت سهامی عام یکی از اوراق ضروری و بهادار شرکت است، مواردی که در اظهارنامه قید می‌شود شامل: نام شرکت، موضوع شرکت، مدت شرکت، مرکز اصلی و شعب شرکت، مبلغ سرمایه شرکت، کدپستی و آدرس شرکت و … است، اظهارنامه بایستی در دو نسخه به امضای کلیه‌ی سهامداران و اعضا و بازرسین شرکت برسد و جز مدارک ثبت شرکت سهامی عام ارائه دهند.

گواهی بانکی

برای تأسیس شرکت سهامی عام، موسسان شرکت بایستی حداقل سی و پنج درصد مبلغی که تعهد کرده را در حسابی به نام شرکت نزد یکی از شعب بانک‌ها ودیعه گذارند و بیست درصد از سرمایه شرکت را نزد خود نگه دارند. نکته‌ای که بایستی به آن دقت نمایید این است که ممکن است بخشی از سرمایه شرکت غیرنقدی باشد در این صورت موسسان موظف اند، اصل مدرک مالکیت را در همان بانکی که مبالغ نقدی خود را سپرده‌اند، ودیعه گذارند. پس از ودیعه فیشی به افراد اعطا می‌شود که به عنوان گواهی بانکی 35 درصد سرمایه شرکت محسوب می‌شود.

اساسنامه

اساسنامه فرمی است که درشرکت‌های سهامی عام دارای 56 ماده می‌باشد، شامل نام و نوع شرکت، موضوع شرکت، مدت شرکت، میزان سرمایه و تعداد سهام، تابعیت و مرکز اصلی شرکت، و…. است. اشخاص برای ثبت شرکت به عنوان مدارک می‌بایستی دو نسخه از آن را ارسال نمایند.

فرم ثبت‌نام و اولویت نام‌های پیشنهادی برای شرکت سهامی عام

هنگام ثبت‌نام اینترنتی در سامانه مربوط به ثبت شرکت‌ها افراد بایستی پس از پر کردن فرم مربوط به هویت شخصی سهامداران، هیئت مدیره و … فرم مربوط به نام‌های پیشنهادی برای شرکت خود را پر کنند، پنج اولویت در سامانه درنظر گرفته شده است که براساس شرایط انتخاب نام شرکت سهامی عام می‌توانند، اولویت‌های خود را مشخص نمایند.

صورتجلسه:

در هنگام تنظیم صورتجلسه مجمع موسس براساس ماده 101 قانون تجارت هیئت رئیسه ای شامل یک رئیس و دو ناظر و یک منشی از میان سهامداران انتخاب و سپس رئیس رسمیت جلسه را اعلام کرده و نسبت به موضوعاتی که در ذیل آمده است، تصمیم‌گیری می‌نمایند و ذیل صورتجلسه توسط هیات رئیسه امضاء می‌شود.

 1.  تصویب اساسنامه
 2.  انتخاب هیات مدیره
 3.  انتخاب بازرسان
 4.  انتخاب روزنامه کثیرالانتشار جهت درج آگهی های شرکت

شایان ذکر است هر یک از صورتجلسه‌های نام برده، اساسنامه و اخذ اصل مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار در مرحله دوم برای ارائه مدارک، نیاز به ارسال از طریق اداره پست دارد و پس از دریافت تأییدیه اول از اداره ثبت شرکت‌ها نیاز به فراهم کردن آنها است. 

سوالات متداول

1-مدارک لازم برای ثبت شرکت سهامی عام چیست ؟

 

ارائه دو نسخه طرح اعلامیه پذیره نویسی امضا شده توسط کل موسسین، ارائه کپی برابر اصل مدارک احراز هویت موسسین، ارائه دو نسخه اظهارنامه، ارائه گواهی بانکی برای پرداخت حداقل 35 درصد سرمایه شرکت، ارائه دو نسخه اساسنامه، ارائه فرم ثبت‌نام به ترتیب اولویت نام های پیشنهادی، ارائه اصل مجوز اولیه اخذ شده از سازمان بورس و اوراق بهادار، ارائه فیش واریزی مورد نیاز

2-طرح اعلامیه پذیره نویسی چیست ؟

 

اشخاصی که خواهان سرمایه‌گذاری در شرکت سهامی عام مربوطه با توجه به شرایطی که موسسین آن در نظر گرفته‌اند، فراخوانده می‌شوند و با توجه به پیشینه خود، به بانک مراجعه کرده و حداقل 35 درصد از سرمایه را نقداً پرداخت و سهام شرکت را خریداری می‌کنند و رسید خود را دریافت می‌کنند .

3- صورتجلسه مجمع موسس به امضا چه افرادی می‌رسد ؟

 

هیئت رئیسه ای شامل یک رئیس و دو ناظر و یک منشی از میان سهامداران انتخاب می‌گردد و صورتجلسه بایستی به امضا این افراد برسد .

1/5 - (1 امتیاز)
guest
0 Comments
پاسخ ها
مشاهده همه نظرات
0
لطفا دیدگاهی بگذاریدx
مشاوره رایگان ☎️ کلیک کنید!