استعلام ثبت شرکت‌ ها

استعلام ثبت شرکت‌ ها

در این مقاله به استعلام ثبت شرکت از قوه قضاییه و چگونگی دریافت این استعلام توسط افراد پرداخته شده است. هر شرکتی برای اینکه به صورت قانونی ثبت گردد می‌بایستی از اداره ثبت شرکت‌ها، یک شماره ثبت از اداره ثبت و یک شناسه ملی از اداره اسناد و املاک دریافت نمایند و پس از دریافت این دو کد اشخاص حقوقی و شرکت‌ آنها با این شناسه‌ها شناخته می‌‌شود. این مقاله به موضوعات پیرامون استعلام ثبت شرکت‌ ها می‌پردازد.

ویژگی‌های شماره ثبت شرکت‌ ها

کدهایی که به هر یک از شرکت‌ها از طرف اداره ثبت شرکت‌ها داده می‌شود، دارای ویژگی‌هایی به شرح زیر می‌باشد:

 1. از شروع فعالیت‌‌های هر شرکت‌ این کد ثابت بوده و تغییری نمی‌کند.
 2. اشخاصی که خواهان فعالیت و برقراری ارتباط با شرکت مربوطه می‌باشند، از صحت فعالیت‌های آن شرکت اطمینان می‌یابند.
 3. قانونی و یا غیرقانونی بودن شرکت‌ها از طریق شماره ثبت شرکت‌ها در اداره ثبت شرکت‌ها مشخص می‌گردد
 4. اطلاعات لازم درباره فعالیت و روابط شرکت مذکور از طریق این کد قابل بررسی می‌باشد.
 5. تا زمان انحلال شرکت، از طریق بررسی شماره ثبت آن هویت شرکت مربوطه قابل بررسی می‌باشد.

سامانه استعلام شماره ثبت شرکت‌ ها

براساس قانون تجارت اسلامی 7 نوع شرکت در ایران قابل ثبت می‌باشد، که به شرح زیر می‌باشد:

 • شرکت سهامی خاص
 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت تضامنی
 • شرکت مختلط غیر سهامی
 • شرکت مختلط سهامی
 • شرکت نسبی
 • شرکت تعاونی

هر یک از این هفت نوع شرکت برای فعالیت قانونی و دریافت شناسه ملی و شماره ثبت می‌بایستی همانطور که گفته شد در اداره ثبت شرکت‌ها، به ثبت رسیده باشد، و پس از ثبت کلیه اطلاعات شرکت که در ادامه به آن پرداخته می‌شود، قابل رویت از طریق کلیه افراد با روش‌های مختلف می‌باشد، چنانچه شماره ثبت و یا شناسه‌ای در اختیار شما بود و اطلاعات درباره آن در سامانه استعلام یافت نشد، این موضوع مبنی بر آن است، که شرکت مربوطه ثبت قانونی نشده است و شماره شناسه و ثبت دروغین می‌باشد.

راه‌های دریافت استعلام ثبت شرکت‌ ها

متقاضیان دریافت استعلام شرکت مربوطه از دو طریق زیر می‌توانند نسبت به دریافت اطلاعات از شرکت مربوطه اقدام نمایند:

 1. ورود به سایت http://irsherkat.ssaa.ir و تکمیل فیلد مربوط به اطلاعات اشخاص حقوقی و دریافت اطلاعات شرکت مورد نظر
 2. ورود به سامانه http://ilenc.ir و تکمیل اطلاعات مانند شناسه ملی و … و دریافت اطلاعات مربوطه

آموزش تصویری استعلام ثبت شرکت‌ ها

برای دریافت اطلاعات شرکت مورد نظر خود می‌بایستی نام شخص، شناسه ملی شرکت، شماره ثبت شرکت را در اختیارخود داشته باشید سپس وارد سامانه اینترنتی قوه قضاییه شده و مراحلی که به شرح زیر می‌باشد را طی نمایید:

در صورتی که خواهان دریافت اطلاعات درباره شرکت مربوطه می‌باشید یکی از فیلدهای سمت چپ که دور آن خط کشیده شده است را وارد کرده و با وارد نمودن کد امنیتی نمایش داده شده و کلیک بر روی گزینه جستجو می‌توانید در صورتی که شرکت مورد نظر ثبت قانونی شده باشد، به اطلاعات شرکت مربوطه دست پیدا کنید.

اما در صورتی که شماره ثبت شرکت را ندارید و اینکه به دنیال شماره ثبت شرکت مورد نظر خود هستید می‌توانید با وارد نمودن فیلد نام شخصیت و وارد کردن کد امنیتی، به شماره ثبت شرکت دست پیدا کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که نام شخصیت حقوقی را به طور کامل وارد نکنید، سامانه شناسه ملی کلیه شرکت‌های مشابه با این نام را برای شما نشان خواهد داد.

استعلام ثبت شرکت از قوه قضاییه

و پس از دریافت شناسه ملی شرکت مربوطه، می‌توانید به دیگر اطلاعات شرکت دسترسی یابید.

در پایان پس از کلیک بر روی گزینه جستجو صفحه‌ای مانند صفحه زیر که حاوی اطلاعات درباره شرکت‌ مذکور است، نمایش داده می‌شود.

استعلام ثبت شرکت از قوه قضاییه

اطلاعات دریافتی از استعلام ثبت شرکت ها

در فرمی مشابه با فرم فوق که افراد دریافت می‌نمایند کلیه اطلاعات درباره شرکت مربوطه مانند: نام کامل شخصیت حقوقی،  ثبت‌کننده شخصیت حقوقی، شناسه ملی شخصیت حقوقی، تاریخ تاسیس شخصیت حقوقی، شماره ثبت شخصیت حقوقی،  وضعیت شخصیت حقوقی، محل اقامت قانونی، کدپستی مربوط به شرکت و … نمایش داده می‌شود.

تغییر اطلاعات در فرم استعلام ثبت شرکت‌ها

کلیه افراد باید توجه کنند، اطلاعاتی که در فرم استعلام ثبت شرکت از قوه قضاییه ثبت می‌گردد، حاوی اطلاعات اولیه شرکت مربوطه می‌باشد و در صورت تغییر نشانی شرکت مربوطه در این فرم ذکر نشده است.

افراد برای دریافت نشانی و کدپستی جدید شرکت مورد نظر خود می‌بایستی وارد سامانه روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران که زیر نظر قوه‌ قضائیه می‌باشد، شوند و در قسمت آگهی‌های قانونی، با وارد نمودن، نام شخص و شماره ثبت شرکت، آگهی قانونی شرکت را مشاهده کرد و از آخرین تغییرات مربوط به شرکت مورد نظر خود آگاهی یابید.

4.8/5 - (153 امتیاز)
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدید ترین بیشترین رای
پاسخ ها
مشاهده همه نظرات
امیرعلی عباسی نشقی
امیرعلی عباسی نشقی
1 سال گذشته

سلام من عباسی هستم شرکتم از سازمان اسناد و املاک کشور ثبت شده برند شرکتم لایف سل هستش برای بازدید کی خوبه برای بازدید بیاییم محصولاتم پچ پوستی هستش کدملی خودم ۰۲۰۰۵۴۵۱۶۷ خودم ثبت کردم برای بازدید

1
0
لطفا دیدگاهی بگذاریدx
مشاوره رایگان ☎️ کلیک کنید!