تفاوت شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص

تفاوت شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص

تفاوت شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص

در این مقاله به تفاوت شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص پرداخته شده است، اما پیش از آن باید کارشناسان آرمانی ثبت توضیحی هرچند مختصر درباره شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص ارائه دهند:

شرکت سهامی خاص ، در زمره شرکت‌های بازرگانی بوده و با ثبت به عنوان شرکت‌های تجاری شناخته می‌شوند، در این شرکت‌ها کلیه سرمایه مورد نیاز از طریق خود موسسین تأمین می‌گردد و واگذاری و فروش سهام به مردم در اینگونه شرکت‌ها امکان پذیر نیست. میزان سهام هر کس به اندازه مبلغ اسمی سهام فرد می‌باشد.

شرکت مسئولیت محدود، شرکتی است که بین چند نفر برای مبادرت به فعالیت‌های تجاری تشکیل شده و نمی‌توانند جز امور تجاری، به فعالیت دیگری بپردازند. هر یک از اشخاص حقیقی و یا حقوقی که در شرکت فعالیت می‌کند به میزان سرمایه آورده خود می‌بایستی مسئول تعهدات خود باشند.

تفاوت شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص

 1. اولین تفاوت این دو شرکت در تعداد اعضا آن هاست، شرکت‌های سهامی خاص با 3 نفر و شرکت‌های با مسئولیت محدود با 2 نفر تشکیل خواهد شد.
 2. در شرکت مسئولیت محدود کلیه سرمایه و اختیار آن در دست مدیر عامل شرکت است در صورتی که در شرکت سهامی خاص می‌بایستی 35 درصد از سرمایه به بانک سپرده شود و پس از آن گوهی مربوطه به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل گردد.
 3. در شرکت سهامی خاص انتخاب بازرس یک امری اجباری و واجب است که می‌بایستی 2 نفر به عنوان بازرس انتخاب گردند، اما در شرکت مسئولیت محدود انتخاب بازرس امری اختیاری است.
 4. انتخاب مدیر یکی دیگر از تفاوت‌های این شرکت‌هاست، بازه زمانی انتخاب مدیر در شرکت سهامی هر دو سال یکبار بوده اما در شرکت مسئولیت محدود، نامحدود است.
 5.  در شرکت سهامی خاص، انتخاب یک روزنامه کثیرالانتشار برای انتشار آگهی امری مهم و ضروری است، اما در شرکت مسئولیت محدود نیازی به انتخاب روزنامه نیست و این امر اختیاری است.
 6. تشکیل گرو‌ه‌های عمومی شرکت مسئولیت محدود پیچیدگی‌های بیشتری نسبت به شرکت سهامی خاص دارد. (نکته: در شرکت مسئولیت محدود، مجامع تنها در زمانی که شرکا بیش از 12 نفر باشند، تشکیل می‌شود.)
 7. مدیران شرکت‌های سهامی خاص حتما بایستی از بین سهامداران شرکت انتخاب گردند، و انتخاب مدیران پس از تهیه سهام وثیقه‌ای ذکر شده در اساسنامه تعیین می‌شود، اما در شرکت مسئولیت محدود، مدیران می‌توانند از داخل و یا خارج شرکت انتخاب شوند و هیچگونه محدودیتی ندارد.
 8. تقسیم سود در شرکت سهامی خاص، به نسبت تعداد سهام شرکا اختصاص می‌یابد و روش دیگری امکان پذیر نیست اما  تقسیم سود در شرکت مسئولیت محدود به میزان سهم الشرکه شرکا می‌باشد.
 9. در صورتی که آورده افراد علاوه بر منابع نقدی منابع غیر نقدی را شامل شود، برای تقسیم آن در شرکت مسئولیت محدود با نظر شرکا این موضوع امکان پذیر خواهد بود، اما در شرکت سهامی خاص، توسط کارشناس رسمی دادگستری این اتفاق خواهد افتاد.

در حالت کلی شرکت مسئولیت محدود شرایط منعطف‌تری نسبت به شرکت سهامی خاص دارد

 شرایط شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود

 1. حداقل سرمایه برای شروع کار شرکت مبلغ 100 هزار تومان
 2. استفاده از کلمه مسئولیت محدود و یا سهامی خاص در نام انتخابی هر یک از  شرکت‌ها (در غیر این صورت تضامنی شناخته می‌شود)
 3. نام انتخابی برای شرکت باید دارای شرایط زیر باشد:
 • عدم استفاده از نام و نام خانوادگی اشخاص
 • عدم ثبت نام مورد نظر توسط اشخاص دیگر
 • عدم استفاده از عدد و حروف لاتین
 • مطابقت با فرهنگ ایرانی

شرایط و ویژگی‌های اختصاصی برای ثبت هر دو شرکت وجود دارد که پیشنهاد می‌شود مقاله مربوط به شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود را مطالعه کنید تا اطلاعاتی جامع در زمینه ثبت این دو شرکت به دست آورید.

 

[تعداد امتیاز دهندگان : 1 میانگین امتیاز : 5]
بدون نظر

ارسال دیدگاه

مشاوره رایگان ☎️02188884117