استعلام برند قبل از ثبت به صورت کاملاً رایگان و آنلاین

استعلام برند قبل از ثبت

استعلام برند قبل از ثبت به صورت کاملاً رایگان و آنلاین

برند یا در اصطلاح همان علامت تجاری، برای امتیاز و تشخیص لوازم صنعتی و تجاری تعیین شده و می تواند طبق هر گونه علامتی اعم از نقش، تصویر، رقم، حرف و مانند این موارد، انتخاب شود.

در واقع برندی که برای یک محصول طراحی و تعیین می شود، معرف و مشخص کننده ویژگی های آن محصول است. همچنین، طبق ماده ۲ قانون ثبت علائم و اختراعات، هر برندی که برابر با این ماده به ثبت برسد، انحصاری می باشد، یعنی این برند مخصوص فردی می شود که آن را به ثبت رسانده و افراد دیگر حق ندارند از آن برند استفاده کنند؛ از همین جهت است که این روزها استعلام برند قبل از ثبت بسیار واجب است.

به دلیل اینکه امروزه تنوع برندها بالا رفته است و برندهای زیادی در داخل و خارج ایران به ثبت رسیده اند، بهتر است افراد استعلام برند قبل از ثبت را دریافت کنند. در آیین نامه کشوری، برای کلیه اجناس، طبقاتی قائل شده اند که این طبقات، ۴۵ طبقه کاری مختلف را شامل می شوند (در صفحه ثبت برند به این طبقات اشاره دقیق شده است). به عنوان مثال، طبقه اول منحصرا در اختیار محصولات شیمیایی. همچنین طبقه ۲۳ مخصوص انواع نخ ها و طبقه ۲۴ به منظور انواع پارچه ها ایجاد شده است.

بنابراین، فردی که متقاضی ثبت فعالیت در طبقه و یا در زمینه خاصی است، باید بررسی کند که آیا این نام قبلا در این زمینه ثبت شده است یا نه. در این صورت، می تواند از این جهت اطمینان یابد که برندی که مورد نظرش می باشد، توسط سایر افراد مورد استفاده قرار نگرفته باشد.

در نتیجه، برای ثبت برند یا همان علامت تجاری لازم است که فرد قبل از ثبت، استعلام برندهای موجود را بگیرد. در این صورت، می تواند از اسامی و طرح های برندهایی که قبلا به ثبت رسیده است همراه با نوع کالا یا خدمات و همچنین طبقه ای که برند در آن ثبت شده است، اطلاع پیدا کند. این کار، موجب می شود اطمینان متقاضی جهت ثبت برند مورد نظر خود، بیشتر شده و همچنین در زمان و هزینه او صرفه جویی شود، زیرا ممکن است برند مورد نظر او قبلا به ثبت رسیده باشد و در نتیجه، ثبت برند آن فرد رد خواهد شد.

اهمیت استعلام برند قبل از ثبت

  • اگر در عنوان برند، مشابه عبارت مورد نظر وجود داشته باشد، در استعلام ثبت برند این موضوع مشخص می شود.
  • اگر یکی از کلمات نام برند دقیقا برابر با عبارت مورد نظر باشد نیز در استعلام برند قبل از ثبت مشخص می شود.
  • همچنین، اگر در نام برند مشابه نام مورد نظر وجود داشته باشد، باز هم این مورد نیز در استعلام ثبت برند مشخص خواهد شد.
  • در صورتی که، ثبت برند مورد نظر فرد متقاضی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به طور رسمی صورت گرفته باشد، شماره ثبت و مالک برند نیز از این طریق، قابل شناسایی هستند.

روش های استعلام برند قبل از ثبت

تمامی افراد از دو روش متداول می توانند استعلام برندهای موجود را گرفته و در این صورت، مطمئن شوند که برند انتخابیشان قبلا توسط فرد دیگری به ثبت نرسیده است.

روش های استعلام برند های موجود عبارتند از:

 

مراجعه به سامانه روزنامه رسمی کشور به نشانی rrk.ir

در این روش، ابتدا باید وارد سامانه شده و با مراجعه به قسمت آگهی های قانونی مراحل زیر را طی کنید:

در این قسمت ابتدا باید گزینه علامت تجاری را انتخاب کنید. سپس با انتخاب علامت تجاری به عنوان نوع آگهی، اسامی مورد نظر خود را وارد کرده و از میان روزنامه هایی که جستجو شده اند، استعلام برند مورد نظر خود را بررسی کنید.

قطعا در صورتی که برند مورد نظرتان تکراری باشد و قبلا توسط فرد دیگری به ثبت رسیده باشد، باید از انتخاب این نام خودداری کنید در غیر این صورت، برند مورد نظر شما در طی مراحل بعد، رد خواهد شد. در نتیجه، بهتر است که همان ابتدا به جستجوی برند دیگری بپردازید که قبلا به ثبت نرسیده باشد، در این صورت در زمان و هزینه خود صرفه جویی کرده اید.

 

مراجعه به سامانه اینترنتی اداره مالکیت صنعتی به نشانی iripo.ssaa.ir

در این روش نیز، ابتدا باید وارد سامانه اینترنتی اداره مالکیت صنعتی شده و از طریق ورود به صفحه جستجو مراحل زیر را انجام دهید:

در صفحه جستجوی این سامانه، شما باید نام برند مورد نظر خود را به همراه طبقه ای که می خواهید برند را در آن ثبت کنید، تعیین نمایید. سپس بر روی گزینه جستجو کلیک کنید تا اطلاعات نشان داده شوند. در صورتی که برند مورد نظر شما، هر گونه سابقه قبلی ثبت را داشته باشد، نتایج آن به شما نشان داده می شود. در این صورت نیز، شما باید از ثبت برندی که قبلا توسط شخص دیگر به ثبت رسیده است خودداری کنید، که در نهایت در زمان و هزینه خود صرفه جویی کرده اید.

قوانین و شرایط علائم تجاری قابل ثبت

طبق ماده ۳۰ قانون جدید ثبت علائم که در سال ۱۳۸۶ به تصویب رسیده است و طبق بندهای الف و ب این ماده، تنها علائمی می توانند به عنوان برند یک شرکت به ثبت برسند، که قابل رویت باشند، ثبت علائم تجاری غیرقابل رویت مانند علائم تجاری صوتی و مانند این موارد، پذیرفته نمی شود.

از جمله علامت ها و نشانه هایی که مورد حمایت قانون قرار گرفته و می توانند به عنوان علائم تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار بگیرند، عبارتند از:

  • استفاده از علائم بیانی که قابل نوشتن باشند.

۸۰ درصد علائم تجاری از این علامت ها تشکیل شده اند. این علامت ها هم دیدنی هستند و هم شنیدی و نقطه اشتراک دیگر آن ها این مورد است که این علامت ها، از حروف الفبا تشکیل شده اند.

  • استفاده از واژه های رایج زبان در برند

در رابطه با ثبت برند، الزامی و ضروری نیست که حتما این برند ها از کلمات تازه و بدیع تشکیل شده باشد. در این صورت، اگر واژه بتواند به اندازه کافی موضوع کالا یا خدمات مورد نظر را مشخص کند، می تواند به عنوان یک برند مناسب انتخاب شود. در این روش از انتخاب برند معمولا از لغت ها یا واژه های رایج زبان برای ساختن یک برند یا همان علامت تجاری استفاده می شود.

  • استفاده از اعداد در برند

استفاده از ارقام و اعداد، می تواند در انتخاب برند گزینه بسیار مناسبی باشد، زیرا اعداد بسیار کوتاه تر از حروف و کلمات هستند و از دیدگاه بازرگانی نیز، در تمام دنیا برداشت مشابهی از آنها وجود ندارد. اما استفاده از اعداد در برند ها تنها یک اشکال دارد و این اشکال در این مورد مشخص می شود که امروزه، ارقام پایین تر از ده هزار غالبا توسط افراد دیگر به ثبت رسیده اند و در نتیجه امکان ثبت آنها وجود ندارد. به عبارت دیگر، علائم تجاری که در قالب اعداد معرفی می شوند، به ویژه برا برخی کالاها، به علت اینکه قبلا به ثبت رسیده اند، به سختی در دسترس قرار می گیرند.

شما می تواند با دریافت کمی اطلاعات در این زمینه، نمونه های مختلف اعدادی که برای تمایز کالاهای مختلف در زمینه های متنوع، به کار رفته اند را، بررسی کرده و مشاهده کنید.

استفاده از حروف اختصاری در برند

اگر در این زمینه کمی اطلاعات داشته باشید، احتمالا می دانید که بسیاری از سازمان ها، تجارت خانه و همچنین موسسات تولیدی و خدماتی و شرکت ها، از ترکیب حروف اول کلماتی که نام آن سازمان را تشکیل می دهند، برای برند خود استفاده می کنند. امروزه، در سرتاسر دنیا از مجموعه حروف استفاده بسیاری در ثبت برندهای گوناگون می شود، که شما می توانید با کمی مطالعه و تحقیق در این زمینه، مواردی که برند خود را از حروف اول کلمات گرفته اند، بررسی کنید. از میان معروف ترین این موارد می توان به برند آی بی ام اشاره کرد.

مراحل ثبت برند

دریافت اطلاعات در این زمینه از قبیل اطلاعاتی در رابطه با مراحل ثبت برند، مدارک مورد نیاز، مدت زمانی که طول می کشد تا برند به ثبت برسد، هزینه های ثبت برند و ثبت علائم تجاری. در این صورت، شما با دریافت این اطلاعات می توانید آمادگی لازم را برای انجام مراحل ثبت دریافت کرده و به صورت اصولی در این زمینه، گام بردارید.

انتخاب یک علامت مناسب برای برند، در این مرحله شما باید یک علامت مخصوص را برای برند خود انتخاب کنید، این علامت می تواند یک واژه مناسب، یک شکل یا تصویر و همچنین ترکبی از این دو مورد باشد. بهتر است که برند مورد نظر خود را به صورتی انتخاب کنید که متناسب با فعالیت و زمینه کاری شما باشد و معرف کالا یا خدماتی باشد، که شما آنها را ارائه می دهید.

استعلام برند قبل از ثبت، همانطور که در بالا نیز اشاره شد، بسیار مهم است. شما باید قبل از هر گونه اقدام برای ثبت برند مورد نظر خود، از برندهای موجود استعلام گرفته و به این صورت بررسی کنید که آیا علامت تجاری مورد نظر شما قبلا توسط فرد دیگری در همان زمینه، به ثبت رسیده است یا نه. زیرا در نهایت، در صورت وجود هر گونه تشابه بین برند مورد نظر شما و برندی که قبلا در همان طبقه به ثبت رسیده است، اظهارنامه برند شما رد می شود. به این نکته نیز دقت کنید که تقاضای برندی که یک بار از سوی کارشناسان رد شود، برای دفعات بعدی ثبت برند شانس کمتری برای ثبت شدن دارد.

تهیه مدارک مورد نیاز ثبت برند، در این مرحله شما باید مدارکی را که برای ثبت برند مورد نیاز است را به صورت کامل، تهیه کنید.

ورود به سامانه ثبت برند و انجام مراحل مربوطه، در این مرحله نیز، شما باید وارد سامانه اینترنتی مرکز مالکیت معنوی، به نشانی iripo.ssaa.ir شده و از طریق قسمت ثبت اظهارنامه علامت تجاری، مراحل مربوط را طی کنید. در این قسمت، شما باید ابتدا اظهارنامه ثبت علامت تجاری خود را تکمیل کرده و مدارک مورد نیاز اعم از کپی شناسنامه و کارت ملی، مجوز فعالیت، کارت بازرگانی که مخصوص ثبت برندهای لاتین است و همچنین نمونه برند خود را، بارگذاری کنید.

پس از اینکه مراحل مورد نیاز برای ثبت اظهارنامه علامت تجاری تکمیل شد، شما میبایست هزینه های مربوطه را پرداخت کرده که در این صورت، در سامانه برگه ای را مشاهده می کنید که باید این برگه را پرینت کرده و سپس به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید و سپس، از این طریق اطلاعات وارد شده در سامانه را تایید کنید.

در صورتی که این اطلاعات تایید شد، شما باید از دفترخانه گواهی امضا و فرم تایید اطلاعات کاربری را دریافت کنید. سپس باید اطلاعات این فرم را در سامانه وارد کرده و نام کاربری و رمز عبور خود را دریافت کنید. این نام کاربری و رمز عبور در سامانه به منظور پیگیری های بعدی می باشد و از همین طریق نوبت شما در صف هر یک از کارشناسان مشخص می شود.

پس از اینکه اظهارنامه ثبت برند شما توسط هر سه کارشناس مربوطه و همچنین رئیس اداره علائم تجاری، بررسی شد و فاقد نقض اعلام گردید و در این صورت مورد تایید قرار گرفت، پیامکی مبنی بر ثبت علامت تجاری مورد تقاضای شما از سوی اداره علائم تجاری، برای شما ارسال می گردد که با دریافت این پیامک، شما متوجه می شوید که ثبت علامت تجاری شما بلامانع تشخیص داده شده است.

پس از اینکه پیامک مربوطه دریافت شد، شما باید به صورت حضوری به اداره مالکیت معنوی مراجعه کرده و از این طریق، پرونده علامت تجاری خود را به صورت فیزیکی تشکیل دهید. برای این منظور، شما باید تصویر برابر با اصل کلیه مدارکی که در هنگام تکمیل و ارسال اظهارنامه ثبت علامت تجاری خود در سامانه بارگزاری کرده اید را به همراه داشته باشید.

پس از اینکه پرونده ثبت علامت تجاری شما در اداره مالکیت معنوی تشکیل شد، از طرف این اداره آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری شما به روزنامه رسمی کشور ارسال می شود. در این صورت، شما باید هزینه مربوط به انتشار آگهی در روزنامه رسمی را پرداخت کنید. حدودا پس از گذشت یک هفته از پرداخت هزینه، آگهی شما در روزنامه چاپ شده و این روزنامه به آدرس شما ارسال می شود.

پس از اینکه آگهی مربوطه به ثبت علامت تجاری در روزنامه رسمی کشور انتشار پیدا کرد، تمامی اشخاص ثالث تنها ۳۰ روز فرصت دارند که اگر علامت تجاری ثبت شده را مغایر با حقوق قانونی خود می دانند، به صورت رسمی و با در دست داشتن مدارک مربوطه، نسبت به این علامت تجاری اعتراض کنند. در غیر این صورت و اگر در این مدت زمان ۳۰ روزه، هیچ اعتراضی مبنی بر علامت تجاری ثبت شده به اداره مالکیت معنوی ارسال نشود، فرد باید هزینه چاپ نوبت دوم آگهی ثبت علامت تحاری را پرداخت کرده و در این صورت، باز هم پس از مدت حدودا یک هفته، آگهی مربوطه در روزنامه چاپ شده و به آدرس فرد ارسال می شود.

در نهایت فرد باید به اداره مالکیت معنوی مراجعه کرده و مدارکی اعم از هر دو روزنامه رسمی را به همراه یک نسخه از اظهارنامه علامت تجاری و چند نمونه از برند خود را تحویل دهد. در این صورت می تواند سند برند خود را از اداره دریافت کرده و به این صورت، برند مورد نظر فرد به صورت رسمی و قانونی به ثبت رسیده است.

 

توجه داشته باشید که شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات کامل‌تر و دریافت مشاوره اختصاصی وکاملا رایگان متناسب با نوع خدمات درخواستی خود ۲۴ساعته و به صورت حضوری، تلفنی و آنلاین با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

5/5 - (2 امتیاز)
guest
0 Comments
پاسخ ها
مشاهده همه نظرات
0
لطفا دیدگاهی بگذاریدx
مشاوره رایگان ☎️ کلیک کنید!