افزایش سرمایه شرکت با مسئولیت محدود

افزایش-سرمایه-شرکت-با-مسئولیت-محدود

افزایش سرمایه شرکت با مسئولیت محدود

افزایش سرمایه شرکت با مسئولیت محدود یکی از روش های تامین مالی این نوع شرکتهاست. شرکتها برای اینکه بتوانند فعالیت های خود را توسعه دهند و قدرت رقابت خود را حفظ کنند و یا افزایش دهند اقدام به افزایش سرمایه شرکت می کنند. در برخی از مواقع نیز این کار به منظور اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت صورت می گیرد. این تامین منابع مالی جدید می تواند به شکل های مختلفی صورت پذیرد. هنگامی که یک شرکت در بورس اوراق بهادار بخواهد سرمایه خود را افزایش دهد باید تعدادی سهام جدید منتشر کند و به سهامداران بفروشد تا مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه را تأمین کند. تفاوت اصلی بین انواع روش های افزایش سرمایه، در محل تامین این منابع جدید است.

یکی از مهم ترین نکاتی که گفتن آن خالی از لطف نمی باشد این است که ارزش یک شرکت با سرمایه آن شرکت یکی نیست بلکه ارزش شرکت شامل سود، تجهیزات، نیروی انسانی، خطوط تولید، ارزش برند و غیره می شود، در حالی که سرمایه مقدار پولی است که برای استارت اولیه هر شرکتی مورد نیاز بوده و معمولا سهامداران در تهیه و مهیا کردن آن نقش اساسی را دارند.بسیاری از شرکت های با مسئولیت محدود تصمیم بر افزایش سرمایه شرکت خود دارند که این سرمایه یا به شکل نقدی است یا به شکل غیر نقدی، این افزایش سرمایه دارای تشریفات خاص و شرایط ویژه ای می باشد برای اینکه با نحوه افزایش سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود آشنا شوید تا آخر این مقاله ما را همراهی نمایید:

ثبت شرکت با مسئولیت محدود

نحوه افزایش سرمایه شرکت با مسئولیت محدود

درباره افزایش سرمایه در شرکت های با مسئولیت محدود قوانین خاصی مطرح نشده است اما افزایش سرمایه از جمله مواردی است که باعث تغییر در اساسنامه شرکت می شود شرایطی در ماده صد و یازده قانون تجارت بیان شده است که بیان می دارد که هر تغییری راجع به اساس ‌نامه باید به اکثریت عددی شرکا که سه ربع سرمایه شرکت را دارند انجام پذیرد اما ممکن است این اکثریت در اساس‌نامه به صورت دیگری قید شده باشد که این تصمیم‌گیری برای اجرا شدن لازم اکثریت عددی و اکثریت سرمایه‌ای می‌باشد.
اما در این رابطه نکته‌ای وجود دارد که قانون‌گذار در ماده صد و دوازده قانون تجارت بیان کرده است؛ هیچ‌گاه اکثر شرکاء نمی‌تواند شریکی را ملزم به افزایش سهم‌الشرکه خود کنند ولی این ماده در خصوص خود شرکاء می باشد یعنی اگه خود شرکاء بخواهند افزایش سرمایه بدهند. اما اگر افزایش سرمایه از طریق خارج از شرکت توسط اشخاص جدید باشد مطابق با همان ماده صد و یازده قانون تجارت تصمیم‌گیری می‌شود و اگر این تصمیم از طرف اکثریت شرکاء تصویب شود، مدیر شرکت این اجازه را دارد که به نیابت از شرکاء و با اشخاص ثالث در رابطه با افزایش سرمایه قرارداد منعقد کند.

 

راه های افزایش سرمایه

افزایش سرمایه شرکت با مسئولیت محدود از دو روش صورت می گیرد :
• در روش اول افزایش سرمایه از طریق سود شرکت که شرکا با رای گیری تصمیم براین روش می گیرند و در ازای این افزایش سرمایه سهم الشرکه جدید به شرکا اضافه می گردد.
• در روش دوم که روشی معمول است شرکای قدیم یا جدید به ازای هر سهمی که از شرکت می گیرند مبلغی را به شرکت پرداخت می نمایند.

ثبت تغییرات شرکت ها

مدارک لازم برای افزایش سرمایه شرکت با مسئولیت محدود

  1. ارائه برگ نمایندگی, نمایندگان اشخاص حقوقی درصورتیکه شرکاء شرکت اشخاص حقوقی می باشند .
  2. صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده به همراه امضاء کلیه شرکاء .
  3. ارائه کپی مصدق شناسنامه و کارت ملی شرکاء جدید .
  4. میزان سهم الشرکه شرکا (قبل و بعد از افزایش سرمایه ) و دادن لیست شرکا با امضاء کلیه شرکاء .
  5. ارائه تقویم سرمایه غیر نقد به امضاء کلیه شرکاء در زمانی که محل افزایش سرمایه غیر نقدی باشد.
  6. ارائه مجوز از مراجع ذیصلاح در صورتی که نیاز باشد.
  7. درصورتیکه جلسه با حضور اکثریت شرکاء تشکیل شده ارائه اصل اگهی دعوت مطابق اساسنامه شرکت و با رعایت قانون تجارت الزامی می باشد .

اخذ کد اقتصادی

نتیجه گیری

درواقع قانون ویژه ای برای افزایش سرمایه شرکت های با مسيولیت محدود بیان نشده است و تنها مورد قابل توجه تغییراتی هست که در اساسنامه صورت می‌گیرد.
در صورت داشتن هرگونه سوال و یا نیاز به مشاوره ای خاص به راحتی می توانید با کارشناسان ما در شرکت ثبتی ما تماس حاصل نمایید و در این زمینه راهنمایی شوید.

5/5 - (1 امتیاز)
بدون نظر

با عرض پوزش، فرم نظر در این زمان بسته است.

مشاوره رایگان ☎️ کلیک کنید!