حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت سهامی عام

حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت سهامی عام

حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت سهامی عام

در این مقاله به حداقل سرمایه و حداقل تعداد سهامداران برای تاسیس شرکت سهامی عام پرداخته شده است.

در تعریف  شرکت سهامی عام در قانون تجارت چنین آمده است که: این شرکت‌ها به این دلیل سهامی عام خوانده می‌شوند که سرمایه خود را از طریق فروش سهام خود به مردم به دست می‌آورند، و درصدی از سهام در دست مردم و درصدی در دست مسئولین شرکت هست. میزان سهام هر کس به اندازه مبلغ اسمی سهام فرد می‌باشد، مثلاً فردی که 2 میلیون تومان در شرکت سرمایه آورده است دو سهم و فردی که 5 میلیون تومان سرمایه گذاری کرده است، 5 سهم دارد.

حداقل سرمایه برای تاسیس شرکت سهامی عام

براساس ماده 5 لایحه اصلاحی قانون تجارت، سرمایه اولیه شرکت سهامی عام نباید از پانصد هزار تومان (500.000) کمتر باشدو در صورتی که به هر دلیلی سرمایه شرکت از این مبلغ پایین‌تر باشد، موسسان شرکت بایستی طی یکسال نسبت به افزایش سرمایه شرکت اقدام نمایند، در غیر این صورت شرکت می‌تواند انواع دیگر تبدیل گردد.

در صورت عدم افزایش سرمایه، هر صاحب نفعی می‌تواند درخواست انحلال شرکت را بدهد.

برای تأسیس شرکت سهامی عام، موسسان شرکت بایستی حداقل سی و پنج درصد مبلغی که تعهد کرده را در حسابی به نام شرکت نزد یکی از شعب بانک‌ها ودیعه گذارند و بیست درصد از سرمایه شرکت را نزد خود نگه دارند. نکته‌ای که بایستی به آن دقت نمایید این است که ممکن است بخشی از سرمایه شرکت غیرنقدی باشد در این صورت موسسان موظف اند، اصل مدرک مالکیت را در همان بانکی که مبالغ نقدی خود را سپرده‌اند، ودیعه گذارند.

حداقل تعداد سهامداران در شرکت سهامی عام

به موجب ماده 107 اصلاحی قانون تجارت: شرکت سهامی به وسیله هیئت مدیره‌ای که از میان صاحبان سهام انتخاب شده‌اند، اداره خواهد شد. اعضای هیئت مدیره در شرکت‌های سهامی عام نباید کمتر از 5 نفر باشد، زیرا در این صورت هیئت مدیره که باید از میان صاحبان سهام انتخاب شوند، تشکیل نخواهد شد.

بدین ترتیب حداقل تعداد سهامداران جهت ثبت شرکت سهامی عام 5 نفر خواهد بود و برای افزایش اعضا محدودیتی وجود ندارد. همچنین حداقل تعداد مدیران و بازرسین در شرکت سهامی عام، بایستی حداقل 5 نفر برای هیئت مدیره و یک بازرس اصلی و یک بازرس علی البدل باشد.

برای ثبت شرکت سهامی عام و آگاهی از ضوابط و شرایط شرکت‌های سهامی عام با مشاوران آرمانی ثبت در تماس باشید

 

سوالات متداول

1- حداقل سرمایه برای شرکت سهامی عام چقدر است ؟

 

مبلغ 5.000.000 ریال .

2-حداقل تعداد سهامداران شرکت سهامی عام چند نفر است ؟

 

تعداد سهامداران این شرکت‌ها نباید از 5 نفر کمتر باشد .

3- در صورت مشکل مالی و عدم افزایش سرمایه شرکت سهامی عام، چه اتفاقی برای شرکت می‌افتد ؟

 

استفاده از برخی روش‌های نوین مطالعه و برنامه ریزی نتیجه مثبتی در عملکرد فرد دارد .

4.3/5 - (6 امتیاز)
guest
0 Comments
پاسخ ها
مشاهده همه نظرات
0
لطفا دیدگاهی بگذاریدx
مشاوره رایگان ☎️ کلیک کنید!